Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta. Z jednej strony jest to szansa na zdobycie większych zarobków, ale to także ryzyko obciążeń podatkowych oraz ubezpieczeniowych.

 

 

Jak założyć firmę?

 

Obecnie sama procedura założenia działalności gospodarczej nie jest wcale taka skomplikowana. W tym celu wystarczy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Taki formularz możemy bez problemy wypełnić także przez internet. Dzięki temu zyskujemy także sposobność, aby przez ten jeden wniosek zgłosić się po REGON oraz rejestrację w ZUS.

 

 

Jaką wybrać formę opodatkowania?

 

Sama procedura zgłaszania i otwierania firmy nie jest może skomplikowana, jednak pewne trudności pojawiają się już na etapie wyboru formy opodatkowania.

 

 

Do wyboru mamy między innymi:

 

Opodatkowanie według zasad ogólnych. W tym wypadku według skali 18% i 32% oraz prowadzenie Księgi Przychodów i rozchodów. Taka forma opodatkowywania zalecana jest w szczególności tym przedsiębiorcom, którzy generują dużo kosztów lub chcą skorzystać z różnego rodzaju ulg.

 

 

Innym wariantem jest między innymi podatek liniowy, który utrzymuje się na stałym poziomie 19%. Z takiego wariantu chętnie korzystają firmy, których dochody przekraczają kwotę 85 tysięcy rocznie.

 

 

Przedsiębiorcy interesują się także opcją prowadzenia karty podatkowej. W takim przypadku deklarujemy płacenie stałej kwoty podatku.

 

Podczas procedury zakładania firmy możemy dokonać wyboru czy chcemy podatek opłacać raz w miesiącu czy może raz na kwartał.